Co w Pobierowie robiła Ewa Braun?

Pobierowo jest małą wsią położoną nad Morzem Bałtyckim w Gminie Rewal. Wieś istnieje od XIV wieku, przynajmniej taką wiedzą dysponuje nauka. Nie jest wiadome, czy okolica nie była zamieszkiwana dużo wcześniej. Pobierowo przez wiele wieków miało rolniczy charakter – przełom XIX i XX wieku zmienił oblicze wsi na zawsze. Zaczęło się od tego, że grunty uprawne zasypywał piach pochodzący z nadbrzeża. Rolnicy zaczęli wycofywać się ze wsi. Jedna wizyta nauczyciela, który zaciekawiony entuzjastycznymi opowieściami swoich uczniów na temat piękna wsi zatrzymał się u rolnika o nazwisku Frohreich, na zawsze dokonała metamorfozy Pobierowa. Mówi się o dwóch wersjach. Jedna głosi, że Frohreich sam wpadł na pomysł wybudowania hotelu. Inna – że zainspirował go zachwyt nauczyciela nad potencjałem miejscowości i postanowił skorzystać z jego porad i wysłać dzieci na naukę do prestiżowej szkoły hotelarskiej w Szczecinie. W każdym bądź razie jego hotel „Seeblick” powstał w 1907 roku – i po dzień dzisiejszy jest perłą Pobierowa. Obecnie jest własnością Uniwersytetu Szczecińskiego. Hotel jest doskonałym stanie – przeszedł przez generalny remont.

Nie tylko „Seeblick” do nocowania

W latach międzywojennych Pobierowem zainteresował się berliński przedsiębiorca. Wykupił on ponad trzy tysiące mórg lasu z myślą o budowie domków wczasowych, których w rzeczy samej wykonał aż tysiąc. Domki te były reklamowane w berlińskich mediach – reklama zachęciła mieszkańców Berlina do przyjazdów do Pobierowa. Z czasem Pobierowo stało się ich ulubionym miejscem do odpoczynku – podróż ułatwiała im specjalnie stworzona linia busów kursująca na trasie Berlin – Pobierowo – Berlin. Niemiecką sielankę przerwała II wojna światowa. Po wojnie domki wczasowe wpadły w ręce Funduszu Wczasów Pracowniczych – odpoczywali tutaj sami przodownicy pracy, którzy wczasy otrzymywali jako nagrodę za wyniki.

Współczesna baza noclegowa

Życie Pobierowa kręci się wokół jego głównej ulicy. Ulica Grunwaldzka to urocze miejsce, które jest jakby bardziej promenadą z licznymi punktami gastronomicznymi, które kuszą zapachem smakowitych dań z morskich ryb. Z Ulicy Grunwaldzkiej wszystkie drogi prowadzą do komfortowych miejsc noclegowych, umożliwiających wygodny wypoczynek. Należą do nich hotele, pensjonaty, a nawet apartamenty. W Pobierowie jest wiele kwater prywatnych, które przyciągają turystów niewygórowaną ceną.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>