Legendy i atrakcje Zaniemyśla w Wielkopolsce

Najsłynniejszą atrakcję małej wsi Zaniemyśl znajdującej się w Wielkopolsce stanowi Wyspa Edwarda. Położona jest na środku jeziora Raczyńskiego. Z wyspą jak również z całą niewielką osadą związana jest tragiczna legenda dawnego właściciela – hrabiego Edwarda Raczyńskiego.

Wyspa zajmująca powierzchnię ponad 3 ha została sztucznie usypana przez wojewodę Stanisława Górkę. Wszystko po to, by ukryć w niej zgromadzone skarby. Przez stulecia wyspa znajdowała się pod zarządem rodu Jaraczewskich. Na początku XIX wieku przeszła we władanie Edwarda Raczyńskiego. Nowy właściciel tak zauroczył się tym miejscem, że postanowił wznieść dom w stylu szwajcarskim. Budynek przetrwał do dnia dzisiejszego. Sama postać hrabiego Raczyńskiego fascynuje do dzisiaj. Był on człowiekiem wielkiej inicjatywy, doskonale znał się na sztuce wojennej. To na jego życzenie utworzono na jeziorze prawdziwą flotę wojenną. Co więcej, flota ta toczyła między sobą prawdziwe bitwy morskie.

Na wzór tego oryginalnego wydarzenia, obecni włodarze gminy organizują cykliczną imprezę „Bitwy Morskie“. Jest to jedno z najważniejszych w regionie wydarzeń kulturalnych i rozrywkowych. W miejscu, gdzie Edward popełnił samobójstwo wystrzałem z armaty, na koniec imprezy organizowany jest wielki pokaz sztucznych ogni. Poza domkiem myśliwskim, którego twórcą był hrabia Edward, na uwagę zasługuje zabytkowy drzewostan. Na wyspie rośnie ponad 300 starych dębów, lip czy olch. Aż trzy pośród nich mogą pochwalić się obwodem ponad 700 cm (inne ciekawostki opisane zostały także w temacie o miejscowości Zwierzyniec).


Zaniemyśl od Poznania oddalony jest około 20 min. jazdy samochodem. Jeszcze bliżej stąd do Środy Wielkopolskiej. Do tego miasteczka najlepiej się udać korzystając z powiatowej kolei wąskotorowej. Powstała ona na początku XX wieku. Podróż kolejką odbywa się przy pomocy zabytkowego parowozu, powstałego w latach 50-tych ubiegłego wieku.

Ciekawa historia i legendy związane z miejscowością to jednak nie wszystko. Urzeka przede wszystkim urokliwe położenie Zaniemyśla. Wieś otulona jest aż trzema wspaniale zagospodarowanymi jeziorami. Najsłynniejsze jest wcześniej już wspomniane Jezioro Raczyńskie. Posiada ono plażę z zapleczem sanitarnym oraz boiskiem do uprawiania siatkówki. Jak najlepsze zaplecze rekreacyjno-wypoczynkowe posiadają ulokowane tuż nad jeziorami w otoczeniu pięknych lasów ośrodki wczasowe. Baza noclegowa w większości składa się z gospodarstw agroturystycznych. Zaniemyśl zaprasza i przyciąga do wypoczynku nie tylko latem, ale również zimą.

3 myśli nt. „Legendy i atrakcje Zaniemyśla w Wielkopolsce”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>