Magiczny Zwierzyniec – tajemnicza miejscowość

Malownicze lasy, wyjątkowa atmosfera [o czym pisaliśmy ostatnio w kontekście Gór Sowich – http://www.kasiastankiewicz.pl/gory-sowie-1015-m-n-p-m-4/], wspaniałe zabytki. Wszystko czego pragniemy od wyjątkowego urlopu, możemy zyskać, podróżując do Zwierzyńca. To małe miasteczko w województwie lubelskim [https://pl.wikipedia.org/wiki/Lubelskie] na ziemiach zamojskich. Swój początek miało w roku 1593, a zaledwie 100 lat później zyskało swoją nazwę dzięki zagrodzie, w której hodowano sarny, jelenie, łosie i dziki. Była to część letniej rezydencji rodziny Zamoyskich, która rozwinęła te okolice i dodała im świetności. Mieszkańcy osady utrzymywali się dzięki darom lasu, które wykorzystywane były jeszcze w czasach II wojny światowej. Dziś miejscowość zachwyca swoją urodą i stała się jednym z najciekawszych kurortów wypoczynkowych na południowym wschodzie kraju.

Baza noclegowa [https://meteor-turystyka.pl/] wyróżnia się prostotą, ale i wysokim standardem, który otrzymujemy za niewygórowaną kwotę. Zwierzyniec to oferta skierowana do osób ceniących swoją prywatność i spokojną atmosferę miasteczka. Mimo że miejsce sprzyja wypoczynkowi i wyciszeniu, możemy tu znaleźć okazję do zabawy. W tym celu świetnie posłuży nam przepływająca tędy rzeka Wieprza. Tu organizowane są spływy kajakowe, a latem służy także jako kąpielisko. Szukający aktywności mogą wybrać się na konną przejażdżkę po okolicy, która z pewnością zachwyci każdego przyjezdnego.

Liczne zabytki, tworzone na przestrzeni wieków, zachowane są w świetnej kondycji i doskonale odzwierciedlają przeszłość i rozwój Zwierzyńca. Znaleźć tu możemy jeden z najciekawszych kościołów na polskich ziemiach, a mianowicie kościół św. Jana Nepomucena, znany też jako kościół na wodzie. Wyróżnienia wymaga również plac, na którym niegdyś odbywały się egzekucje, przy którym w 1943 i 1944 roku stracono więźniów. Pochowani zostali na pobliskim cmentarzu, który sam w sobie wpisany jest do rejestru zabytków. Nie zapominajmy, że okolica pełna jest wyjątkowych przybytków. Wśród nich znajdziemy takie perełki, jak pomnik szarańczy, figura Matki Boskiej czy Borek z 71 drewnianymi domkami z początku XX wieku. Wszystko to powoduje, że miejscowość posiada w sobie coś tajemniczego, coś, co z jednej strony zaciekawia i cieszy, z drugiej natomiast przyprawia o dreszcze, a także pozwala na chwilę zadumy.

Zwierzyniec to miasteczko z przeszłości i z przeszłością, której poznanie nieodzownie łączy się z wizytą w tej okolicy. Wyjątkowość tego miejsca podziwiać możemy na każdym kroku, w każdej alejce i podziwiając kamieniczki, rynek czy choćby małe kameralne kawiarenki. Tu trzeba przyjechać, żeby samemu zrozumieć tę magię.

7 myśli nt. „Magiczny Zwierzyniec – tajemnicza miejscowość”

  1. Byłam w Zwierzyńcu dwa lata temu – urokliwa okolica, ciekawe miejsca, tanie noclegi, mili właściciele :)

  2. Kasia blog twój i twoich braci jest super, taki przewodnik po najfajniejszych miejscach Polski, już planuję kolejne wyprawy po Polsce

  3. Ten opis brzmi tak świetnie, że gdybym tylko mogła to pakowałabym plecak i rezerwowała nocleg w Zwierzyńcu:)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>