Moda na Kaszuby – Kartuzy

Kartuzy to urokliwe kaszubskie miasteczko położone na Pojezierzu Kaszubskim, a konkretnie w Szwajcarii Kaszubskiej. Kartuzy są otoczone przez cztery jeziora, a także przez liczne lasy i bory. Tak malownicze położenie sprawia, że turyści zastanawiają się czy Szwajcaria Kaszubska nie jest dla nich atrakcyjniejsza od Mazur, zwłaszcza, że baza noclegowa jest umiarkowana w cenach (szczegóły tutaj). Obiekty noclegowe w Kartuzach, mogą być także bazą wypadową do zwiedzania regionu i poznawania jego kultury. Nie ma tutaj żadnych ograniczeń co do pory roku dobrej na wypoczynek, chociaż lato jest okresem o wzmożonym turystycznym ruchu. Jest to raj dla grzybiarzy i wędkarzy, a także dla amatorów sportów wodnych. Swoje miejsce na ziemi znajdą także miłośnicy biernego wypoczynku, którzy lubią relaksować się nad brzegiem jeziora chociażby podczas czytania książek.

Oby żadna panna nie chciała być piękniejsza od Matki Boskiej

Legenda powiązana z powstaniem osady w XIV wieku niesie ze sobą przestrogę i namawia do pokory. Szlachcianka z Różęcina zbyt mocno oddała się kultowi własnego piękna. Bycie najpiękniejszą panną w okolicy już jej nie wystarczało. Postanowiła rywalizować o tytuł najpiękniejszej z samą Matką Boską. Rywalizowała z obrazem, ale bezskutecznie. Nie wiedziała, że jej zapędom przygląda się sam diabeł. Panna miała krzyknąć „Niech mnie diabli porwą, a muszę być piękniejszą!”. Słowa te rzuciła bezmyślnie w niewłaściwą porę, gdyż czort tylko czekał na rozwój wydarzeń. Ponieważ otrzymał przyzwolenie, uprowadził piękną dziewczynę, a na miejscu, w którym zgubiła pantofelek jej zrozpaczony brat, Jan z Różęcina, postanowił ufundować klasztor.

Jan z Różęcina sprowadził do miasta Zakon Kartuzów, od którego zresztą wywodzi się nazwa miejscowości. Formuła zakonna była bardzo surowa i cechowała się celebrowaniem pustelniczego i minimalistycznego życia, całkowicie odosobnionego od pokus. Maksymą Zakonu Kartuzów było „memento mori”. Maksyma ta jest „wbita” w klasztorny zegar słoneczny i poniekąd ma podkreślać upływ czasu. Dach Kolegiaty wygląda jak wieko od trumny, co także ma przypominać wiernym o przemijaniu i o tym, że śmierć jest nieunikniona.

Co poza kolegiatą?

Wbrew formule dawnego Zakonu, można oddawać się rozrywce. W mieście działają dyskoteki, są salony SPA – można zadbać o radość duszy i piękno ciała. Nieopodal miasta znajduje się Kaszubski Park Gigantów, gdzie najmłodsi poczują smak prawdziwych wakacji dzięki olbrzymim okazom, chociażby owadów czy mieszkańców lasów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>