Nadbałtyckie kurorty: Dziwnów

Dziwnów to nadmorskie miasto, zlokalizowane w województwie zachodniopomorskim. Administracyjnie jest podległe pod powiat kamieński i jest stolicą Gminy Dziwnów. Liczba stałych mieszkańców nie przekracza trzech tysięcy. Dostęp do Bałtyku to nie wszystko. Dziwnów okala cieśnina Dziwna, Zalew Kamieński i Zatoka Wrzosowska. Część miasta znajduje się na wyspie Wolin. Zatem Dziwnów,  chociażby z uwagi na przepiękne położenie, zasługuje na szczególną uwagę i docenienie przez turystów.

Lokalna baza noclegowa [oferty pod hasłem: dostępne noclegi Dziwnów] jest mocno rozbudowana, jednakże z uwagi na charakter miasta noclegi trzeba rezerwować ze sporym wyprzedzeniem. W sezonie letnim nie ma co liczyć na znalezienie wolnych miejsc „w ciemno” – szkoda po prostu własnego czasu, a podróż bez rezerwacji noclegów może zakończyć się w zupełnie innej miejscowości.

Dziwnów pochodzi z XIII wieku, przynajmniej z tego okresu są udokumentowane pierwsze wzmianki. W średniowieczu przechodził tędy dość ważny szlak handlowy, który łączył Zalew Szczeciński z Morzem Bałtyckim. Mogła to być osada o bardzo wyrazistym charakterze handlowym, jednakże zapiaszczenie Dziwny wstrzymało dynamiczny rozwój miasta i przekształciło je w osadę rybacką, dodatkowo trudniącą się obróbką bursztynu. W I połowie XIX wieku Dziwnów zaczął przyjmować pierwszych kuracjuszy. Odkryte zostały tutaj źródła solankowe i jodowo-bromowe (obecnie nie są już eksploatowane). Dziwnów jest jedną z pierwszych miejscowości uznanych za uzdrowisko, przy czym ten status miasto utrzymało do końca II wojny światowej. Nie zachowały się plażowe pawilony kąpielowe, które w owym czasie były domeną nadbałtyckich kurortów.

Co robić w Dziwnowie? Dziwnów z racji swego położenia oferuje letnikom rozmaite formy aktywności. Można tutaj uprawiać sporty wodne, zwiedzać okolicę, spacerować godzinami, a także zażywać kąpieli morskich i słonecznych. Jest tutaj kąpielisko morskie, mające długość 800 metrów. Poza kąpieliskiem strzeżonym można znaleźć spokojne miejsce na „dzikiej plaży”, ale dla własnego bezpieczeństwa kąpiele powinny odbywać się pod okiem ratowników. Dziwnów uwielbia sport – turyści mogą podziwiać Aleję Gwiazd Sportu i uczestniczyć w Festiwalu Gwiazd Sportu. Amatorzy morskich przygód mogą zdecydować się na rejsy po Morzy Bałtyckich i po pozostałych akwenach, przylegających do Dziwnowa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>