Naturalnie, że Zamość…

Zamość nie inspiruje tylko mnogością zabytków i obiektów pięknej renesansowej architektury. Chociaż jeżeli chodzi o sam aspekt architektury, to trudno ją zakwalifikować do jednego stylu. Przez setki lat większość budynków było przebudowywanych i każdy „wtykał” w nie swoje stylistyczne „trzy grosze”. Zamość to również piękno przyrody i natura, w której można się wyciszyć i rozpłynąć. Baza noclegowa miasta to motele, hotele, pensjonaty oraz pokoje gościnne zlokalizowane w centrum miasta [klik ➨Meteor]. Samych hoteli jest dziesięć. Kilka noclegów Zamościa znajduje się poza jego miejskimi granicami – głównie są to małe pensjonaty i pokoje gościnne.

W całym mieście znajduje się 11 rodzajów drzew, które zostały uznane za pomniki przyrody. Z południowej strony miasta znajduje się obszar dla ptaków, który objęty jest programem ochrony Natura 2000. Mamy tutaj ponad dwadzieścia gatunków ptaków, z których trzy gatunki mają swoje strefy ochronne w centrum miasta. Dziwne? Jednak da się. Okazuje się, że w nadmiarze atrakcji i turystycznym zgiełku razem z mnogością pięknej architektury udało się znaleźć coś dla natury. Zamość to również tereny zielone w postaci łąk, które zlokalizowane są przeważnie na obrzeżach miasta – są również prywatne ogrody działkowe i posesje, które w dużej ilości upiększają miejską zieleń. Jeżeli mówimy już o miejskiej zieleni to warto wspomnieć o Parku Miejskim, który powstał między I a II wojną. Znajdują się tutaj skwery od strony zachodniej i południowej. Z drugiej strony znajdują się tak zwane planty, czyli mniej gęste obszary pod względem roślinności. Jeżeli jednak chcemy większej ilości zieleni, to prócz parków miejskich możemy odwiedzić koszary, które znajdują się poza miastem – znajduje się tam duży zadrzewiony teren. Niedaleko ma miejsce jednostka wojskowa. Między starym a nowym miastem znajduje się Ogród Zamojski, który oddziela od siebie te dwie strefy.

Zamość daje wytchnienie tym, którzy kochają kontakt z naturą. Udało się znaleźć kompromis pomiędzy ilością obiektów i atrakcji turystycznych a spokojem, którego turyści również poszukują.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>