Słoneczny urlop nad Bałtykiem – Dźwirzyno

Dźwirzyno jest nadbałtycką wsią wczasowo-wypoczynkową, położoną w województwie zachodniopomorskim, w niewielkiej odległości od Kołobrzegu. Znajduje się na Wybrzeżu Trzebiatowskim, nad rzeką Stara Błotnica i nad Jeziorem Resko Przymorskie. Jest to obszar Natura 2000, czyli Trzebiatowsko-Kołobrzeski Pas Nadmorski oraz obszar ochrony ptaków „Wybrzeże Trzebiatowskie”. Takie położenie sprawia, że warto jest zwrócić szczególną uwagę na Dźwirzyno. Baza noclegowa cieszy się sporą popularnością, zatem nie jest to wioska kameralna. Noclegi trzeba planować ze sporym wyprzedzeniem [więcej: ], gdyż w sezonie letnim wyprawy „w ciemno” kończą się fiaskiem.

Dźwirzyno dawniej
Wieś pochodzi z XIII wieku – przynajmniej z tego okresu pochodzą pierwsze zapiski kronikarzy. Była to wówczas majętność klasztoru w Białobokach. Pierwotna nazwa osady to Dwirin, która wywodziła się od słowiańskiego słowa „dźwirze”, które oznaczało wrota lub drzwi. Wieś była mocno związana z Regoujściem, które zresztą zapewniało okolicznym wsiom i miasteczkom dynamiczny rozwój pod względem handlowym. Niestety sukces kupców z Trzebiatowa był solą w oku kupców z Kołobrzegu, którzy postanowili zakończyć wyciek ich potencjalnych profitów do konkurencyjnego miasta. Podstępnie odseparowali Trzebiatów od Morza Bałtyckiego, a także współgrające z nim mniejsze osady. Kupcy pod osłoną nocy napadli na statki w porcie, obładowali je kamieniami i zatopili. W ten sposób zniszczyli w XV wieku Regoujście, a czyn ten w tamtych czasach miał wymiar bezpowrotny. Była jeszcze jedna szansa na powrót do czasów świetności całej okolicy, ale nie została ona wykorzystana. Dźwirzyno stało się cichuteńką wioską rybacką, którą zasiedlili osadnicy z Westfalii. „Fischer upper Rega” czyli „rybacy nad rzeka Regą” – stało się nowym określeniem Dźwirzyna. Prawdziwą nazwą ustanowiono Kolberger Deep, który funkcjonował do końca II wojny światowej. Pierwsi kuracjusze pojawili się tutaj w XIX wieku, rozpoczynając tym samym epokę turystyki we wsi.

Urocza plaża zaprasza
Plaża w dawnym Kolberger Deep jest jedną z najszerszych w Polsce. Od strony lądu otoczona jest przez wydmy i lasy sosnowe. Jest na niej wyznaczone kąpielisko morskie, przy czym turyści mają do swej dyspozycji także uroczyska nad jeziorem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>