Szum kaczawskich wód

Góry Kaczawskie są coraz bardziej popularne wśród turystów i rzeczywiście zasługują na uwagę, gdyż zachwycają niezwykle unikalnymi powulkanicznymi wzniesieniami. Co warto zobaczyć w tych górach?

Jednym z ciekawszych miejsc w tym rejonie są okolice Jeziora Pilchowickiego. Jego długość wynosi 4 kilometry, a szerokość około 400 metrów. Po dziewiętnastowiecznych powodziach wybudowano tu zaporę. Specjalnie w tym celu powstała nawet linia kolejowa. Na koronie zapory postawiono pomnik cesarza Wilhelma II, niestety pozostał tylko cokół. Podczas drugiej wojny światowej zapora miała być wysadzona, ale twórca zaprotestował. Jest ona zresztą największą kamienną zaporą w Polsce, a jej wysokość to ponad 60 metrów. Imponująco prezentuje się stalowy wiadukt nad jeziorem. Odważni decydują się na przejście nieco zniszczonym już torowiskiem.

Kolejny zbiornik wodny utworzono kilkanaście lat temu w Mściwojowie na rzece Wierzbak. On również wygląda jak całkowicie naturalne jezioro. Funkcjonuje tu bardzo ciekawy system samooczyszczania, który polega na sadzeniu szuwarowej roślinności. Zbiornik udostępniony jest do wędkowania, można tu złowić karpia, amura, szczupaka, okonia itd. Obok akwenu znajduje się Harcerska Stanica Żeglarska, która zawiera m.in. pomost, sprzęt pływający, wiaty. Podczas sezonu letniego organizowane są różne zajęcia dla dzieci i młodzieży. W pobliżu rozciąga się także urokliwa polana, która służy jako pole namiotowe. Oprócz tego wokół zalewu prowadzi ścieżka spacerowa.

Na zboczach doliny Kaczawy znajdują się przepiękne skały, zwane Kruczymi. Jest to pomnik nieożywionej przyrody, a konkretnie piaskowce, które pochodzą z kredy. Zachodziły tu silne procesy wietrzenia, które doprowadziły do powstania baszt i grzybów. U podnóża skał znajduje się źródło św. Jadwigi – Skalne Źródło. To pozostałość po funkcjonującym tu aż do II wojny światowej uzdrowisku.

Turystów zachwycają także pseudokrasowe jaskinie. Powstały one w dolinie Drążnicy i są efektem wietrzenia skał osadowych. Nie jest to jednak proces rozpuszczania skały węglanowej przez wodę. Największą jest siedmiometrowa Wilcza Jama. Prowadzi tutaj zielony szlak z Jerzmanic-Zdroju i ścieżka z parkingu w pobliżu Złotoryi.

Góry Kaczawskie oferują turystom w okolicy bardzo atrakcyjne noclegi. Ta różnorodna baza noclegowa z pewnością będzie odpowiadała każdemu i będzie świetnym miejscem wypadowym w góry.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>