Wieliczka – co warto zobaczyć?

Czy już padła decyzja o tym, żeby rzeczywiście zarezerwować lokum na weekend w Wieliczce? Nie mamy zatem żadnym wątpliwości, że przy okazji chcemy się przekonać, z jakimi ciekawymi miejscami, będziemy mieli tutaj do czynienia. Okazuje się, że jest ich nawet całkiem sporo. Zacznijmy zatem od tego, że w Wieliczce na pierwszy ogień do zwiedzania pada tutejsza kopalnia soli. Jednak jeśli dobrze się skupimy to, szybko przekonamy się o tym, że baza noclegowa (www) daje gwarancję jeszcze wielu innych atrakcji turystycznych. Na pewno warto zobaczyć tutejszą kapliczkę św. Floriana, Matki Bożej i Michała Archanioła. Jak się możemy szybko przekonać jest to nieduży obiekt, który został postawiony pod koniec XIX wieku. Zatem kapliczka zalicza się do tych, które mają prawie 150 lat.

Jeśli już jesteśmy przy XIX wieku, to koniecznie powinniśmy zwiedzić szyb świętej Kingi. Co prawda na początku był on pod władaniem Austriaków, jednak później po odzyskaniu niepodległości, wcześniejsza własność Elżbiety, która była żoną Franciszka Józefa, szybko stał się własnością Polaków. Dla wielu osób z Polski, pojęcie sztygarówka, nie będzie mówiło zbyt wiele. Nic dziwnego zatem, że z chęcią chcemy zobaczyć, czym jest ten budynek, a także jakie jest jego główne przeznaczenie. Obiekt został postawiony przez Austriaków na cześć ich cesarza. Obecnie jednak w budynku znajduje się urząd starostwa. Nie powinniśmy zapominać o tym, że jeszcze przed I wojną światową, w tym budynku szkolili się górnicy, którzy później pracowali w kopalniach soli oraz węgla.
Każdy kto zdecyduje się na wypoczynek w tych stronach powinien rozważyć możliwość odwiedzenia innych pięknych miejsc w Małopolsce. Oczywisty jest Kraków, ale oprócz niego należy także zobaczyć: Szczawnicę (www), Wadowice, Stary Sącz oraz Tarnów.

Na początku XX wieku w Wieliczce postawiono pomnik Adama Mickiewicza (www). Jest to posąg, który został w czasie II wojny światowej przeniesiony na rynek dolny. Będąc przy pomnikach, w Wieliczce również mamy do czynienia z jednym z najnowszych, który przedstawia postać naszego papieża, czyli Jana Pawła II. Twórcą tego pomnika jest Czesław Dźwigaj. W mieście możemy również zobaczyć niesamowity obiekt, który słynie swoją wyjątkowością dosłownie na skalę całej Polski. Mianowicie mowa jest o zamku Żupnym, który pochodzi z około XIV wieku. Jednocześnie mowa o najstarszym zabytku na terenie całej Wieliczki. Warto pochwalić się tym, że znajduje się on na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Szybko możemy się przekonać o tym, że w Wieliczce oprócz kopalni, nadal jest jeszcze wiele innych ciekawych miejsc do zobaczenia.

Jedna myśl nt. „Wieliczka – co warto zobaczyć?”

  1. Moim zdaniem warto się na 3 albo 4 dni wybrać na nocleg do Wieliczki i człowiek zobaczy wszystko, co najładniejsze w tym mieście

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>