Zwiedzanie okolicy Chmielna

Chmielno to słynna wieś kaszubska, która nie zapomniała jeszcze o swoich licznych i pięknych tradycjach. Może właśnie dlatego cieszy się taką popularnością wśród turystów. Poza tym na uwagę zasługuje jej położenie na terenie urokliwego Kaszubskiego Parku Krajobrazowego. Warto także wiedzieć, że w pobliżu znajduje się również wiele ciekawych miejsc. Koniecznie trzeba wybrać się do Chmielna wraz z całą rodziną przynajmniej na tydzień. Z pewnością nikt nie będzie narzekał na nudę. Poza tym, funkcjonuje tu dobra baza noclegowa, a Chmielno oferuje kwatery [więcej: ] w doskonałych warunkach. Każdy powinien być zadowolony.

Warto wybrać się chociażby do Tczewa, miasta, które słynie z mostów, jest ich bowiem aż kilkanaście. Dwa z nich to XIX-wieczne mosty kolejowe, które zostały odbudowanie po II wojnie światowej. Są one wręcz swego rodzaju skansenem konstrukcji przęseł, które systematycznie były kolejno wymieniane. Starszy z nich jest dziś mostem drogowym. Warto wiedzieć, że to trzeci pod względem długości most na Wiśle. Jego długość to bowiem ponad kilometr.

Godną uwagi miejscowością są także Kartuzy [więcej: http://www.kasiastankiewicz.pl/moda-na-kaszuby-kartuzy-101/]., czyli stolica Szwajcarii Kaszubskiej i centrum całego kaszubskiego regionu. Kartuzy również nie zapomniały o swojej kulturze, tradycji i języku. Wielką atrakcją tego miasta jest zespół klasztorny Kartuzów, który początkowo był wykonany w stylu gotyckim. Kartuzi to zakon kontemplacyjny o bardzo surowej regule. Założono go we Francji. Zachowały się jednak stare krużganki, refektarz oraz budynki gospodarcze. Na uwagę zasługuje także barokowy miedziany dach, który wygląda jak wieko trumny. Jest to nawiązanie do pozdrowienia Kartuzów „pamiętaj o śmierci”.

Turystów zachwyca również słynny Przylądek Rozewie. Właśnie tu podziwiać można najstarszą na polskim wybrzeżu Bałtyku XIX-wieczną latarnię morską [więcej; https://pl.wikipedia.org/wiki/Latarnia_Morska_Rozewie]. Jej światła widoczne są z odległości ponad 40 km. Obecnie mieści się tu Muzeum Latarnictwa Morskiego z licznymi pamiątkami po Stefanie Żeromskim, który często tu gościł. Poza tym jeszcze niedawno uważano. że właśnie na tym przylądku znajduje się najbardziej wysunięty na północ punkt Polski. Okazało się jednak, że na terenie Jastrzębiej Góry, nieopodal Rozewia, jest fragment jeszcze bardziej wysunięty. Nazwano go Gwiazdą Północy. Turyści mogą zakupić certyfikat potwierdzający pobyt w tym miejscu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>